Graficzne wizualizacje to jeden z podstawowych sposobów w mnemotechnice*. W obecnych czasach natłok informacji powoduje, że nasz mózg musi mieć skuteczne wspomagacze, by móc zapamiętywać. A ponieważ my ludzie od wieków staramy się upraszczać wszystko co możliwe, dlatego też narodziły się Sketchnoting, Graphic Recording i Graphic Facilitation.
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego w publikacjach dla dzieci przeważają graficzne wizualizacje wszystkich słów? No tak, przecież dzieci nie umieją czytać, to logiczne. Jednak faktem jest również to, że grafika połączona z tekstem daje o 40% większą skuteczność w zapamiętywaniu, niż suchy tekst czy lawina słów wypowiedziana przez mówcę.
Wyobraź sobie, że jesteś na wielkiej konferencji, kameralnym spotkaniu branżowym lub szkoleniu. Zazwyczaj ziewasz przez 70% czasu albo zdarza się, że przepadasz i chłoniesz nawet dłuższe pauzy zrobione przez prelegenta – tak, są tacy magicy, mistrzowie sceny czy gwiazdorzy konferencji, którzy związują twoje ręce i nie pozwalają ci nawet na chwilę spuścić z nich oka. W każdym razie bez względu na to czy jesteś ziewającym leniwcem, czy zaangażowanym słuchaczem, rzadko kiedy jesteś w stanie zrobić szczegółowe notatki i w 90%, po wyjściu z sali nadal nie wiesz nic. I właśnie wtedy wkraczają oni: Sketchnoting, Graphic Recoder i Graphic Facilitator.
Co to jest Sketchnoting, Graphic Recording i Graphic Facilitation?
Wszystkie trzy specjalizacje mają jedną cechę wspólną, jest to metoda robienia notatek za pomocą prostych grafik połączonych z tekstem. Czyli podczas spotkań grupowych są ludzie, którzy robią tzw. notatki wizualne, które zawierają w sobie najważniejsze punkty dłuższego szkolenia, wykładu, wystąpienia, przedstawione w formie prostych grafik połączonych z tekstem.
Czymś się jednak różnią…
Sketchnoting z angielskiego sketch – szkic i noting, czyli notowanie. Sketchnoting skupia swoje notatki graficzne na małych powierzchniach – tzw. notatki podręczne. Ta nazwa jest w Polsce często stosowana jako ogólna nazwa tego typu wizualizacji.
Graphic Recording, czyli rejestrowanie graficzne, tak określa się głównie notatki tworzone na wielkich formatach podczas dużych konferencji, gdzie z boku widać osobę, która w trakcie wystąpienia np. prelegenta, tworzy notatki wizualne. Czyli Graphic Recoder nie wchodzi w interakcję z otoczeniem, tylko zwyczajnie dokumentuje wystąpienie.
Graphic Facilitation – tutaj osoba robiąca notatki wizualne wchodzi w interakcje z grupą. Czyli prowadzi dialog, który potem wizualizuje na papierze, ukazując wszystko to, nad czym pracowali uczestnicy np. szkolenia. Graphic Facilitator jest bardzo często lekiem na blokadę komunikacyjną, czyli używa notatek wizualnych, by przyspieszyć proces dyskusji, w której pojawiła się blokada.
Jak nauczyć się Sketchnotingu?
Z pewnością ja Was tego nie nauczę, jednak w Polsce dosyć prężnie rozwijają się kursy Sketchnotingu i tutaj mogę Wam polecić Klaudie Tolman – Trenerkę Myślenia wizualnego oraz Agatę Jakuszko z Draw The Words, której tworzenie widziałam na żywo.
Jestem zafascynowana tym rodzajem wspomagania naszej pamięci, ponieważ od zawsze byłam wzrokowcem i do tego roztrzepanym. Już od dziecka czy to ucząc się na klasówkę z matmy, czy robiąc notatki na studiach, wszystko sprowadzałam do bazgrołów w zeszycie, bo tylko tak mogłam skupić się na najważniejszych rzeczach, które musiałam zapamiętać. Przeżyłam także tysiące szkoleń i konferencji które, pomimo że dały mi ogrom wiedzy, to trudno mi było przywrócić całe ich sedno.
Mam nadzieję, że trochę przybliżyłam Wam wiedzę na ten temat i z większym zaufaniem skorzystacie z tego typu wspomagaczy na swoich szkoleniach, podczas webinarów czy konferencji. Jeśli chcecie, żeby Wasi odbiorcy naprawdę czegoś się nauczyli, to pomyślcie o tym. Notatki wizualne z pewnością podniosą prestiż Waszego spotkania czy wystąpienia, a już na pewno pozytywnie wpłyną na Wasz wizerunek jako eksperta.
Do następnego!
*MNEMOTECHNIKA – nazwa zbioru sposobów na łatwiejsze zapamiętywanie informacji, przechowywanie ich oraz sposoby ich przypominania sobie.